Lista wpisów
Lista wpisów

Sztruks – powrót klasyki

21.01.2020
#SPODNIE
#SZTRUKSY
#MODA

Każda moda ma to do siebie, ze co jakiś czas wraca. Czasem co kilka lat, czasem co kilkanaście, ale modowe powroty to ten element, którego można być pewnym prędzej czy później. Tym razem to sztruks wraca w wielkim stylu do mody męskiej. To tkanina, która pomimo wysokiej gramatury jest miękka i przyjemna w noszeniu. Charakteryzuje się prążkowaną fakturą i trwałością, jest prawdziwie uniwersalna i podobnie jak dżinsy – pasuje do wielu męskich stylizacji.


Zalety sztruksu


Sztruks ma to do siebie, że to delikatny i przyjemny materiał krawiecki, który nadaje się idealnie na: sztruksowe spodnie, kurtkę czy marynarkę. Sztruks doskonale komponuje się w z wełnianą marynarką w jodełkę na zimę, z grubszymi tkaninami płaszczy czy kurtek. Spodnie Sempre ze sztruksu są masywne i solidne. Zapewniają ciepło podczas zimy, chronią przed porywistym wiatrem czy mrozem, do tego są wygodne i trwałe. Granatowy kolor i fason chino to klasyka wśród męskich spodni, ale w naszej ofercie znajdują się również sztruksy czarne czy ciemnobrązowe. Świetnie wyglądają zarówno z marynarką w stylu smart casual jak i w towarzystwie grubszej, bawełnianej koszuli.


Historia sztruksu

Tkanina wynaleziona w XVIII wieku nazwana Courdroy była noszona przez wszystkie warstwy społeczne. Była nazywana “aksamitem dla biedaków”. W Londynie szyto z niej ciepłe i szybko schnące ubrania wierzchnie dla mężczyzn. W XIX wieku sztruks był wykorzystywany do produkcji odzieży robotniczej. W latach 20. XX wieku w sztruks ubierali się intelektualiści z Paryża, a w latach 50-tych nosili go amerykańscy studenci. Stamtąd sztruks zawędrował już do popkultury, a dzięki niej stał się popularny na całym świecie


Jak prać i prasować sztruksowe spodnie?


Sztruksowe spodnie należy prać na lewej stronie i wybierać programy piorące do delikatnych tkanin. Sztruksu nie można prać w wysokich temperaturach ze względu na tendencję do kurczenia się. Sztruks nie lubi wirowania i lepiej nie suszyć ubrań z tej tkaniny w suszarce, tylko swobodnie wysuszyć. Najlepiej prasować na lewej stronie, aby uniknąć wyświecenia tkaniny. Jeśli trzeba już prasować dany fragment na prawej stronie to najlepiej używać bawełnianej lekkiej ściereczki, która ochroni materiał przed działaniem wysokiej temperatury żelazka.

W naszej ofercie w sklepie internetowym e-spodnie.pl mamy sztruksy w kolorze czarny, granatowym i ciemnego brązu w fasonie chino, równiez w dużych rozmiarach. Zapraszemy po więcej inspiracji i zakupy do naszego sklepu internetowego!