Lista wpisów
Lista wpisów

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?

23.08.2019
#ROZMOWA KWALIFIKACYJNA
#DO PRACY

Przeciętny szef już po 90 sekundach wie, czy kandydat nadaje się do pracy w jego firmie. Mimo iż rozmowy kwalifikacyjne trwają średnio kilkadziesiąt minut, to pierwsze wrażenie jest ogromnie ważne. Decyduje o tym, czy dostaniesz dobrą pracę. Kluczowe znaczenie podczas początkowych kilku minut rozmowy ma ubiór. To głównie na nim koncentruje się uwaga rekrutera. Jaki strój wybrać, aby nie przekreślić swojej szansy na wymarzoną posadę? Oto kilka rad:

Ubierz się elegancko

Nie szata zdobi człowieka, lecz człowiek szatę. Jednak nawet najbardziej idealny kandydat nie podkreśli swoich atutów w jaskrawym t-shirtcie z krzykliwym napisem i w dresowych spodniach, chyba że kandyduje na stanowisko nocnego stróża osiedla. Warto więc pomyśleć o eleganckim stroju. Jest on naszą wizytówką i świadczy o szacunku do pracodawcy czy ubieganego stanowiska. Tym bardziej, że wśród mężczyzn wybór stroju jest dość prosty i nie nastręcza wielu kłopotów.

Koszula

Dobrze dobrana koszula stanowi wizytówkę każdego kandydata. Powinna być wyprana i wyprasowana, obowiązkowo z długim rękawem bez względu na porę roku. Istotnym elementem jest wybór fasonu. Dobrze dobrana koszula nie jest ani za luźna, ani zbyt opinająca. Powinna po prostu przylegać do ciała, podkreślając męskie kształty. Jeśli chodzi o kolor, to nie powinien on być zbytnio nasycony pigmentem. Żywe barwy odpadają. Dobrym wyborem jest biały, ale także inne odcienie, o ile są stonowane. Koszula powinna być jednolita, nieposiadająca żadnych wzorów. Wszak nie chodzi o wywołanie szoku na rekrutującej nas osobie, lecz o pozostawienie pozytywnego wrażenia.

Krawat

Jest to element, którym w delikatny sposób powinniśmy się wyróżnić. Krawat powinien być ciemniejszy od koszuli. Może posiadać delikatny wzór, ale nie jest to konieczne. Szczególnie pożądany, gdy ubiegamy się o intratną posadę.

Garnitur

Dobrze, aby wierzchnia część naszego stroju była dobrze skrojona. Dla osób posiadających standardowe rozmiary wybór nie jest problemem. Osoby o nieforemnych kształtach mogą skorzystać z usług krawieckich i zamówić garnitur na miarę. Kolor, podobnie jak w przypadku koszuli, winien być stonowany. Jeśli garnitur był już używany kilkukrotnie, warto oddać go do pralni, by był czysty i wyprasowany. W przypadku pretendowania na wysokie stanowisko stanowi element obowiązkowy naszego ubioru.

Marynarka

Koniecznie musi być dobrze skrojona i pasująca do spodni. Jej najwyższy guzik musi być zapięty, gdy stoimy. Przed zajęciem miejsca siedzącego możemy go rozpiąć tak, by poły marynarki nie opinały nas. Jest to strój mniej formalny, lecz w dalszym ciągu elegancki.

Spodnie

To część garderoby bardzo często pomijana przy opisywaniu ubioru na ważne spotkania. Zupełnie niesłusznie! Stanowią one podstawę naszego stroju i powinny być idealnie dobrane. Należy zwrócić uwagę na długość nogawki i pasa, by kandydat nie czuł się skrępowany na żadnym etapie rozmowy. Odpowiednia długość spodni to taka, która podczas zajmowania pozycji siedzącej zasłania nogi, ale nie opada na buty, tworząc "harmonijkę". Długie spodnie do garnituru powinny w pozycji stojącej opadać na buty, tworząc jedno zagięcie. Równie istotny jest, rozmiar pasa. Ściskanie spodni paskiem to częsty błąd podczas oficjalnych spotkań. Wyglądają wtedy nieestetycznie i z pewnością nie są dopasowane. Nie wypada także poddawać się obecnie panującym w świecie trendom i podwijać spodnie.

Eleganckie spodnie w sklepie Sempre

Chinosy

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej idealnie sprawdzą się spodnie typu chinos. Są bardzo uniwersalne i pasują do każdego. Łączą w sobie klasykę i nowoczesność. Choć uważa się je za część ubioru nieformalnego, to istnieją modele, które doskonale nadają się na oficjalne spotkania. Ich niepowtarzalny krój doda nam elegancji i zapewni wygodę. Chinosy posiadają prosty, niewyróżniający się krój i brak zbędnych detali, a tego właśnie szukamy. Wybrać można spośród wersji slim fit lub regular. Bez problemu dobierzemy model pasujący do marynarki. Eleganckie chinosy mogą posiadać zaprasowany kant oraz mankiety. Są wykonane z wysokogatunkowych materiałów oraz bardzo szykownie wykończone. Szwy, które łączą ze sobą dwie części tkaniny pozostają ukryte, dzięki czemu spodnie przypominają te garniturowe. W okolicy bioder chinosy są zaprojektowane w taki sposób, by linia spodni i linia talii biegły równo. W zestawieniu z koszulą i marynarką sprawiają wrażenie, jakbyśmy mieli na sobie tradycyjny garnitur.

Spodnie do garnituru

Klasycznym wyborem są tradycyjne spodnie do garnituru. Zapewniają one elegancję i w oficjalnych sytuacjach sprawdzą się znakomicie. Ich cechą wyróżniającą jest charakterystyczny sposób prasowania nogawki na tzw. "kant". Każdy, kto zdecyduje się na ten wariant ubioru może być pewien, że wypadnie gustownie.

Buty

Dobrze, gdy obuwie jest eleganckie i pasuje do pozostałej części ubioru. Nie musi być w identycznym kolorze co spodnie czy garnitur. Można ubrać model w odcieniu komplementarnym. Wypastowane buty świadczą o dbałości o detale i estetykę.

Skarpetki

Muszą bezwzględnie pasować do koloru butów i spodni. Zaleca się modele gładkie i bez wzorów. Nie powinny też być letnią wersją (stopki). Warto wybrać dedykowany model skarpet do garnituru. Zapewnia on wygodę oraz dopasowaną grubość, odpowiednią do eleganckich butów.

Biżuteria

W tym elemencie dominuje minimalizm. Skromny zegarek, obrączka czy cienki łańcuszek dodadzą nam subtelności. Zdecydowanie odradza się duże, zwracające uwagę elementy ozdobne, takie jak: kolczyki, sygnety czy bransoletki. Sprawią one, że uwaga rekrutera zostanie skierowana na dodatki, zamiast na naszą osobę.