NIEZALOGOWANY

Jak długie powinny być spodnie?

Jak długie powinny być spodnie?

DŁUGOŚĆ SPODNI MĘSKICH

Odpowiednia długość spodni to temat rzeka, który zawsze wywołuje sprzeczne opinie. Długość spodni ma niebagatelne znaczenie, zważywszy, że spodnie powinny całą sylwetkę wyszczuplać i prostować, a wzrok patrzącego kierować w sposób płynny od pasa do butów i na odwrót. Załamania, fałdy, harmonijki na całej długości spodni skracają sylwetkę i sprawiają, że wzrok zatrzymuje się właśnie tam, gdzie nie powinien.  

NOGAWKA DO OBCASA?

Długa nogawka, która sięga aż do obcasa mogła by mieć sens, gdyby nosiło się spodnie o szerokości nogawki 25 cm lub większej. Szkopuł w tym, ze teraz takich spodni po prostu się nie nosi. Przyjęło się, że nogawka spodni może tworzyć na butem co najwyżej jedną fałdę. Obecnie jednak nosi się spodnie o coraz węższych nogawkach, zatem długość uległa skróceniu. Nogawka, która ma szerokość ok 17 – 18 cm nie dosięgnie do obcasa buta, ponieważ przy zetknięciu się z butem utworzy drobne zmarszczenia i pofałdowania na całym obwodzie, co wygląda bardzo nieestetycznie. Ten problem jest jeszcze bardziej widoczny przy spodniach, których nogawki mają 15 – 17 cm.

OPTYMALNA DŁUGOŚĆ NOGAWKI

Najważniejszy wniosek brzmi zatem następująco: długości spodni nie można rozpatrywać w oderwaniu od szerokości nogawek. Te dwie cechy muszą być ze sobą ściśle związane: im węższe są nogawki – tym krótsze spodnie. W pozycji stojącej, wyprostowanej, spodnie powinny tworzyć jednolitą linię, bez żadnych fałd i załamań. Przy stawianiu kroków natomiast nogawki będą się podciągać i odsłaniać skarpetki, co jest naturalne i prawidłowe.